Co budeš mít na vysvědčení?

Tak je to zase tady. Den vysvědčení. Po roce, kdy děti nebyly téměř ve škole, ale seděly doma na online výuce, je tohle téma ještě palčivější.

V rozhlase právě slyším rozhovor s dětmi, ptají se jich: “ Proč vůbec existuje vysvědčení?”

„Aby nám máma s tátou mohli dat něco za odměnu.”

”Aby mě máma mohla taky pochválit.”

”Aby mi naši mohli koupit tablet.”

Uf, je mi z toho smutno. Tyhle děti berou učení jako něco, co nedělají pro sebe, jsou zvyklé na známky, na hodnocení někým jiným – na učení z vnější motivace. Pak se nedivme, že se učí pro odměnu, pro pochvalu a že vysvědčení je právě prostředkem, jak této odměny docílit. Ani jedno dítě neřeklo, že je vysvědčení důležité pro něj, aby vědělo, co umí a co neumí.

V Montessori to máme jinak. Naše děti berou učení jako přirozenou součást života.

Za svou práci  nedostávají známky, nemají domácí úkoly, testy dělají velmi zřídka. Známky, stejně jako jiné externí odměny, mají totiž velmi malý účinek na úsilí nebo úspěchy dítěte.

Montessori pedagogika vychází z vnitřní motivace dítěte, z jeho vnitřního zájmu. Tím podněcujeme přirozenou touhu dítěte se stále učit, dozvídat se něco nového, zkoušet nové věci.

V montessori věříme, že účelem vzdělávání je pomoci dětem najít svou životní vášeň. Jakmile je objevena vášeň, je dítěti propůjčena obrovská síla, která efektivně a osobně podporuje růst a učení.

Co tedy máme místo známek?

Každé dítě má také svoje portfolio, kam si schovává svoji práci. To mu poskytuje zpětnou vazbu, jak si vede a jaké pokroky dělá. Je to také skvělá zpětná vazba pro rodiče, kteří chtějí vidět, jak se jejich dítěti daří.

Portfolio Kosmické výchovy z 1. třídy.

Děti v montessori škole si vedou svůj pracovní deník. Do něj si píšou, co každý den dělají. Pracovní deník jim pomáhá lépe si uvědomovat, jak tráví čas, a slouží také jako záznam poskytnutých lekcí a odvedené práce.  S tím, jak dítě dospívá, je tento deník propracovanější a podrobnější.

Místo „žákovské“ má každý student svůj osobitý deník.

Asi už jste slyšeli pozitivní montessori motto „Chyba je přítel“. Chyba je něco, co nás učí růst, něco, co mi říká – zkus to znovu, procvič si to. Je to v pořádku, díky chybě se vlastně učíme být lepší a lepší, pochopit věci do hloubky nebo být kreativní a zkusit je jinak.

Ve většině klasických škol je to naopak. Chyba je jasný ukazatel neúspěchu, něco, na co je potřeba hned upozornit. A nejlépe červenou barvou, ať je to dobře vidět. To, že je vlastně dítě úspěšné, protože 2/3 diktátu má dobře, to se pak  úplně vytratí. A po chvíli se děti začnou chyby bát. Nemají mnohdy vůbec šanci ji napravit. A právě díky „chybě“ dostanou špatnou známku. O čem tedy známka vypovídá, když každý učitel má svůj subjektivní systém? Někdo dá za dvě chyby ještě dvojku, ale někdo už trojku. Neříká vše, ale je hlavně snadno pochopitelná. Proto se jich tolik učitelů, ale hlavně rodičů, nechce vzdát.

Jak tedy vypadá montessori vysvědčení?

Děti dostávají vysvědčení na stejném papíru, jaký známe ze školy ještě my, ale známky v něm nenajdete.

Je to spíše osobní dopis, kde je velmi konkrétně popsáno, co dítě zvládá a co je ještě potřeba zlepšit, jak se posunulo. Je zde ale také zmínka o jeho chování a jak se mu daří spolupráce s ostatními.

Já osobně jsem vždy dojatá z posledních osobních vět na vysvědčení mého syna. Přečíst si ocenění za to, jaký je, je snem každého rodiče.

A tady si můžete přečíst Šimonovo dnešní, úplně čerstvé vysvědčení.

Obrázek o tom, která varianta vysvědčení vám přijde smysluplnější, si už udělejte sami. A jaké vysvědčení byste si přáli pro své děti vy?

„Nejde o fyziku, ani o botaniku, ani o práci ruky, ale o vůli a součásti lidského ducha, které se konstruují prostřednictvím práce. Dítě je duchovním stavitelem lidstva a překážkami jeho svobodného rozvoje jsou kameny ve zdi, u nichž byla uvězněna duše člověka.“                                                                     Maria Montessori

Nejmenší děti mi dávají tu správnou energii. U nich je svět ještě v pořádku. Budu vám ráda pomocníkem i inspirací i na vaší montessori cestě.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů