JE ČTENÍ JEŠTĚ IN?

JE ČTENÍ JEŠTĚ IN?

Ocitli jsme se ve zcela nové době. V době, kdy naši školáci tráví už rok doma na distanční výuce. V době, kdy i předškoláci zapínají doma počítač, aby se viděli se svojí paní učitelkou, kamarády nebo svojí babičkou.

Poslední rok jsme zkrátka do svých životů museli technologie pozvat, ať jsme jejich příznivci, nebo nikoliv. Je tedy v této době technologií, nových aplikací a  online platforem ještě vůbec čtení pro naše děti důležité? 

Výzkumy ukazují, že děti, které čtou každý den pro radost, mají lepší výsledky v testech čtení než ty, které nečtou. Rozšiřují si také slovní zásobu, mají větší všeobecné znalosti a lépe rozumí jiným kulturám.

Další výzkumy ukazují, že těmto dětem se také mnohem lépe daří ve škole.

Většina z nás dospělých ví, že „ čtení nad to prostě není“. Napomáhá kognitivnímu vývoji, rozvíjí jazykové a  sociální dovednosti, empatii, soustředění, představivost a kreativitu, podporuje vztah mezi dítětem a dospělým a v neposlední řadě čtením v raném věku pěstujeme celoživotní lásku ke knihám. Tohle nám prostě technologie nahradit nemůžou.

Přesto si na něj mnohdy nenajdeme čas a prostor. Je totiž mnohem pohodlnější pustit dítěti televizi nebo tablet, abychom ho zabavili, když potřebujeme uvařit oběd nebo doma uklidit. V montessori se na to ale díváme jinak. Už od malička zapojujeme děti do jednoduchých aktivit, aby to později dokázaly samy. Např. 1,5 roční batole nám může pomoci vytahovat prádlo z pračky nebo nám podávat nádobí z myčky. Je přitom šťastné, že jsme spolu, že dělá to, co my a zároveň se učí, jak na to. A navíc získává kladný vztah k běžným činnostem.

Úplně stejným způsobem přistupujeme ke čtení a ke knížkám. Uvědomujeme si, že jsou stejně důležité jako třeba naučit dítě si samo utřít nos. Čtení knížky totiž není jen čtení slov a prohlížení obrázků. Je to nekonečná cesta v čase a prostoru. Je to možnost, jak díky slovům poznávat svět. Proto by si knížky a čtení měly najít místo v našich uspěchaných dnech.

Nikdy není příliš brzy začít. Můžete začít klidně, když máte miminko v bříšku. Už v pátém měsíci se miminku vyvíjí sluch a vnímá váš hlas. Až se miminko narodí a budete mu číst, váš hlas ho uklidní.

Stejně tak není nikdy pozdě začít. Dokonce, i kdybyste měli se svým dítětem číst jen několik minut denně. Ideální je ale začít číst už s batoletem, které může mít svůj vlastní čtecí koutek.


5 tipů,jak podpořit u nejmenších lásku ke knihám

  • Čtěte svému dítěti nahlas, mluvte o slovech a obrázcích a povídejte si o knize. Ideální je čtení jako rituál před spinkáním. 
  • Jděte příkladem. Jste pro dítě těmi nejdůležitějšími vzory a „učiteli“. Děti jsou do šesti let jakou houbičky, které nasávají vše kolem sebe. Když uvidí, že vás čtení baví, budou samy chtít číst také. Když vás uvidí jen s mobilem, ani ho nenapadne si knížku  do ruky vzít.
  • Mějte doma knihy. Ať jsou součástí vašich domovů. Není potřeba, abyste doma měli stovky knih, můžete jich mít pár.
  • Choďte pravidelně do knihovny nebo do knihkupectví -až nám je zase otevřouJ. Nejen proto, abyste si knihy mohli půjčit, ale také proto,  abyste společně trávili čas listováním v knihách a učili se, jak si knihy vybírat. Takto se ze čtení stane zvyk.
  • A co je nejdůležitější, mluvte se svým dítětem. Buďte spolu, dělejte spolu jednoduché činnosti a popisujte je (vaření, práce na zahradě, vyrábění). Dítě se naučí nová slova, která si spojí s konkrétní činností nebo předmětem. A až bude umět číst, bude vědět, co si pod konkrétními slovy, jako například hrábě, představit.
Nejmenší děti mi dávají tu správnou energii. U nich je svět ještě v pořádku. Budu vám ráda pomocníkem i inspirací i na vaší montessori cestě.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů