JE ČTENÍ JEŠTĚ IN?

Za poslední roky jsem se ocitli ve zcela nové době. V době, kdy se technologie staly ještě větší součástí našich domácností, škol a školek.

Technologie jsme do svých životů museli pozvat, ať jsme jejich příznivci nebo odpůrci, bez nich to prostě v době pandemie nešlo. I nás, naše děti viděly mnohem častěji s počítačem nebo telefonem v ruce.

Zbyl nám vůbec čas na čtení a na knížky jako takové? A je tedy v době technologií, nových aplikací a  online platforem ještě vůbec čtení pro naše děti důležité? Je ještě in?

Výzkumy ukazují, že děti, které čtou každý den pro radost, mají lepší výsledky v testech čtení než ty, které nečtou. Rozšiřují si také slovní zásobu, mají větší všeobecné znalosti a lépe rozumí jiným kulturám.

Další výzkumy ukazují, že těmto dětem se také mnohem lépe daří ve škole.

Většina z nás dospělých ví, že „ čtení nad to prostě není“. Napomáhá kognitivnímu vývoji, rozvíjí jazykové a  sociální dovednosti, empatii, soustředění, představivost a kreativitu, podporuje vztah mezi dítětem a dospělým a v neposlední řadě čtením v raném věku pěstujeme celoživotní lásku ke knihám. Tohle nám prostě technologie nahradit nemůžou.

Přesto si na něj mnohdy nenajdeme čas a prostor. Je totiž mnohem pohodlnější pustit dítěti televizi nebo tablet, abychom ho zabavili, když potřebujeme uvařit oběd nebo doma uklidit. V montessori se na to ale díváme jinak. Už od malička zapojujeme děti do jednoduchých aktivit, aby to později dokázaly samy. Např. 1,5 roční batole nám může pomoci vytahovat prádlo z pračky nebo nám podávat nádobí z myčky. Je přitom šťastné, že jsme spolu, že dělá to, co my a zároveň se učí, jak na to. A navíc získává kladný vztah k běžným činnostem.

Úplně stejným způsobem přistupujeme ke čtení a ke knížkám. Uvědomujeme si, že jsou stejně důležité jako třeba naučit dítě si samo utřít nos. Čtení knížky totiž není jen čtení slov a prohlížení obrázků. Je to nekonečná cesta v čase a prostoru. Je to možnost, jak díky slovům poznávat svět. Proto by si knížky a čtení měly najít místo v našich uspěchaných dnech.

Nikdy není příliš brzy začít. Můžete začít klidně, když máte miminko v bříšku. Už v pátém měsíci se miminku vyvíjí sluch a vnímá váš hlas. Až se miminko narodí a budete mu číst, váš hlas ho uklidní.

Stejně tak není nikdy pozdě začít. Dokonce, i kdybyste měli se svým dítětem číst jen několik minut denně. Ideální je ale začít číst už s batoletem, které může mít svůj vlastní čtecí koutek.


5 tipů,jak podpořit u nejmenších lásku ke knihám

  • Čtěte svému dítěti nahlas, mluvte o slovech a obrázcích a povídejte si o knize. Ideální je čtení jako rituál před spinkáním. 
  • Jděte příkladem. Jste pro dítě těmi nejdůležitějšími vzory a „učiteli“. Děti jsou do šesti let jakou houbičky, které nasávají vše kolem sebe. Když uvidí, že vás čtení baví, budou samy chtít číst také. Když vás uvidí jen s mobilem, ani ho nenapadne si knížku  do ruky vzít.
  • Mějte doma knihy. Ať jsou součástí vašich domovů. Není potřeba, abyste doma měli stovky knih, můžete jich mít pár.
  • Choďte pravidelně do knihovny nebo do knihkupectví -až nám je zase otevřouJ. Nejen proto, abyste si knihy mohli půjčit, ale také proto,  abyste společně trávili čas listováním v knihách a učili se, jak si knihy vybírat. Takto se ze čtení stane zvyk.
  • A co je nejdůležitější, mluvte se svým dítětem. Buďte spolu, dělejte spolu jednoduché činnosti a popisujte je (vaření, práce na zahradě, vyrábění). Dítě se naučí nová slova, která si spojí s konkrétní činností nebo předmětem. A až bude umět číst, bude vědět, co si pod konkrétními slovy, jako například hrábě, představit.
Nejmenší děti mi dávají tu správnou energii. U nich je svět ještě v pořádku. Budu vám ráda pomocníkem i inspirací i na vaší montessori cestě.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů