Dokážeš to sám

8 týdenní online průvodce pro rodiče

Vánoční sešit plný montessori aktivit

Vánoční sešit

Plný Montessori aktivit

Jak na dětský vzdor

Jak na dětský vzdor

Záznam semináře

Semináře na klíč

Přijedeme až k vám. Stačí si jen vybrat téma.

Nabízíme podporu a pomoc začínajícím pedagogům a vědomým rodičům na jejich montessori cestě formou konzultací, workshopů, seminářů a kurzů.

Máte o některý z našich seminářů zájem?

Napište nebo zavolejte Hance (hanka@zijememontessori.cz, +420 604 455 894), která s vámi vše domluví a poskytne více informací o organizaci a ceně.

Seznámení s montessori

Časová dotace: 3–8 hodin

Slýcháte kolem sebe o montessori, ale nejste si jisti, co to znamená? Je to ta výchova, kde si děti dělají, co chtějí? Kde nejsou žádné hračky? Kde vyrůstají děti, které nezvládnou přechod do tradiční školy?
Je to ale opravdu tak?

Pokud v těchto otázkách tápete, je tento seminář určen právě pro vás. Seznámíte se s osobností Marie Montessori, zjistíte, proč a jak tato metoda vznikla, na jakých principech je založená a proč je i dnes tak aktuální a moderní, i když je již více než 100let stará. Budete mít možnost poznat nejen základními principy a pojmy předškolní Montessori pedagogiky, ale také to, jak tato metoda funguje pro nejmenší děti, děti ve škole ale i pro adolescenty.

Lektorka: Míša Willheimová

Jak začít s montessori doma (0–3)

Časová dotace: 3–8 hodin

V rámci workshopu si povíme, co vlastně potřebujeme k tomu, abychom mohli doma začít s montessori? Jaké principy jsou důležité a jak je poměrně snadno a rychle můžeme začít aplikovat. Ukážeme si, jak připravit prostředí na příchod miminka, jak prostředí také proměňovat s ohledem na vývoj dítěte, co můžeme dítěti doma nabídnout, jak s dětmi komunikovat. Odnesete si teoretické vhledy i praktické tipy

Lektorka: Míša Willheimová

Montessori komunita batolat

Časová dotace: 2–8 hodin

Jakmile děti začnou chodit, mohou se zapojit do komunity batolat, ve které rozvíjejí motorické a jazykové dovednosti, samostatnost a nezávislost. Komunita batolat není obyčejnou třídou. Je to pečující prostředí, kde děti zažívají první sociální vztahy. Materiály ve třídě vypadají sice jednoduše, ale jsou plně v souladu s přirozeným rozvojem dítěte.

Na tomto semináři vás seznámíme s tím, jak má opravdová montessori třída pro batolata vypadat, jaké metodické oblasti obsahuje, jakým způsobem pracujeme s dětmi v tomto věku a co vše by měl montessori průvodce o dětech vědět.

Lektorky: Míša WillheimováKamila Balcarová

Montessori mateřská škola

Časová dotace: 2–8 hodin

Třída v montessori školce vypadá úplně jinak, než známe z našeho dětství. Je tu neobvykle uklizeno, vše má své místo, všude vidíme řád a pořádek. Místo hraček nacházíme spoustu praktických předmětů. Své místo tu mají i pomůcky z jazyka nebo z matematiky. Děti tu mají i svůj vlastní čtecí koutek nebo místo na svačinu, kterou si sami připraví. Jediné, co tu neuvidíme, je stůl pro učitele. Není zde potřeba? Jak má vlastně vypadat správná montessori třída pro děti předškolního věku? Jaké metodické oblasti obsahuje a na jakých principech funguje? Jaký harmonogram dne má? A jaké schopnosti a dovednosti by měl správný montessori průvodce mít?

Na všechny tyto otázky vám odpoví tento workshop. Bude vaším průvodcem montessori třídou MŠ a přiblíží vám její fungování v praxi.

Lektorka: Hanka Gabrielová

Montessori na vlastní kůži aneb staňte se na chvíli předškolákem

Časová dotace: 3–8 hodin

Taky jste ve škole nesnášeli matematiku, protože jste jí nerozuměli? Nebavilo vás učení zpaměti, protože vám to nedávalo smysl? S montessori pomůckami to pochopíte snadněji, než si myslíte. Dokážete si představit, že si vezmete do ruky třeba desítkový systém nebo psací písmeno? A co mají společného krychle a válečky? Jak vznikne z globusu mapa?

Pojďte se na chvíli stát dítětem a objevte něco, co vám bylo do této chvíle utajeno a zažijte několik AHA momentů a radost z objevování, stejně jako ji zažívají děti každý den v montessori školkách.

Tento workshop je vhodný pro pedagogy či rodiče, kteří se chtějí seznámit s montessori a zjistit, zdali je to pro ně to pravé ořechové. Dozvíte se něco málo o teorii, řekneme si, jak by měla fungovat správná montessori školka a v neposlední řadě si na vlastní kůži vyzkoušíte práci s pomůckami. Zážitkový workshop Vám otevře první dveře do světa montessori. Nebojte se překročit jejich práh a pojďte na této cestě s námi.

Lektorky: Hanka Gabrielová a Míša Willheimová

Montessori na vlastní kůži aneb staňte se na chvíli předškolákem - PRAKTICKÝ ŽIVOT

Časová dotace: 3–6 hodin

Děti v předškolním věku chtějí dělat to, co dospělý. Rády uklízí, zametají, perou, leští okna, zalévají květiny. Mají to tak ale všechny děti? V montessori třídě mají děti mnoho příležitostí trénovat tyto aktivity praktického života každý den.

Na našem workshopu se dozvíte, jak důležité tyto aktivity pro jejich budoucí vývoj a jak jim pomoci, aby se díky nim staly samostatnější.

Pojďte se na chvíli stát dítětem a objevte kouzlo jednoduchých pomůcek praktického života. Odneste si banku nápadů a inspirací, které můžete hned zítra použít ve své třídě.

Lektorky: Hanka Gabrielová a Míša Willheimová

Montessori na vlastní kůži aneb staňte se na chvíli předškolákem - SMYSLOVÁ VÝCHOVA

Časová dotace: 3–6 hodin

Dítě v předškolním věku se stále učí skrze své smysly. Rády něco ochutnávají, očichávají, dotýkají se věcí, chtějí je porovnávat, třídit, přenášet. V montessori klademe důraz na rozvoj všech smyslů a máme pro ně spoustu geniálních pomůcek.

Na našem workshopu se dozvíte, jak důležité tyto aktivity pro jejich budoucí vývoj a jak jim pomoci, aby se díky nim jejich smysly rozvíjely a tříbily.

Pojďte se na chvíli stát dítětem a objevte kouzlo vědeckých pomůcek smyslové výchovy skrze hru. Odneste si banku nápadů a inspirací, které můžete hned zítra použít ve své třídě.

Lektorky: Hanka Gabrielová a Míša Willheimová

Montessori na vlastní kůži aneb staňte se na chvíli předškolákem - JAZYKOVÁ VÝCHOVA

Časová dotace: 3–6 hodin

Dítě v předškolním věku je fascinováno mluveným jazykem, ale také jazykem psaným. Přitahují ho písmenka, snaží se je opisovat a touží porozumět knížkám. V montessori víme, že když nabídneme dětem ve správném období odpovídající jazykové pomůcky, dokáží se lehce a s radostí naučit číst a psát už ve školce.

Na našem workshopu si budete moci vyzkoušet, jak se cítí předškolák, když napíše svoje první písmeno nebo slovo. Dostanete návod, jak si vyrobit jazykové kartičky, které pomůžou vašim dětem v rozšíření slovní zásoby. Zahrajete si různé jazykové hry, a to vše můžete použít už zítra ve své třídě.

Lektorky: Hanka Gabrielová a Míša Willheimová

Montessori na vlastní kůži aneb staňte se na chvíli předškolákem – MATEMATIKA

Časová dotace: 3–6 hodin

Dítě v předškolním věku rádo počítá, zajímá se o tvary, zkouší, měří, porovnává. Maria Montessori tvrdí, že lidský duch je matematický. Matematika je totiž všude kolem nás. Jak je tedy možné, že většina z nás má k matematice odpor a nerozumí ji? Je to zřejmě proto, že jsme nepochopili, jak matematika funguje.

Na našem workshopu se dozvíte, proč zařazujeme matematické pomůcky už do školky, a zkusíte si, jak snadno jim porozumíte. Ukážeme vám, jak jednoduše dítě pochopí proces sčítání a odčítání nebo rozdíl mezi sudými a lichými čísly. Pojďte si osahat matematiku a zažijte několik AHA momentů, které vám ve škole neprozradily.

Lektorky: Hanka Gabrielová a Míša Willheimová

Montessori na vlastní kůži aneb staňte se na chvíli předškolákem – SVĚT KOLEM NÁS

Časová dotace: 3–6 hodin

Děti v předškolním věku se zajímají o to, jak svět kolem nich funguje. Fascinuje je svět lidí, zvířat a rostlin. Ptají se, jak vypadá naše země, co je to mapa nebo kde žije slon.

Na našem workshopu se dozvíte, jak vzniká mapa, vezmete si do ruky globus, složíte si jednotlivé světadíly, zjistíte kolik zemí má Afrika.

Vydejte se s námi na cestu kolem světa za jeden večer a odneste si banku nápadů a inspirací, jak na tuhle cestu vzít i vaši třídu.

Lektorky: Hanka Gabrielová a Míša Willheimová

Montessori na vlastní kůži aneb staňte se na chvíli předškolákem – UMĚNÍ A POHYB

Časová dotace: 3–6 hodin

Děti v předškolním věku rády tvoří, malují, zpívají a tančí. Pohyb je pro ně přirozenou součástí jejich života. Proto v montessori podporujeme kreativitu a naše učení probíhá skrze pohyb a vlastní zkušenost.

Na našem workshopu se dozvíte, jakým způsobem nabízíme umělecké aktivity dětem a kdy je během dne nabízíme. Vyzkoušíte si jednoduché lepení, stříhání či vyšívání, zazpíváme si a taky se pořádně protáhneme. Odnesete si tipy, jak jednoduše připravit různé tvořivé aktivity pro vaše děti možná jiným způsobem, než jste byli doposud zvyklí.

Lektorky: Hanka Gabrielová a Míša Willheimová

Základy pedagogické komunikace

Časová dotace: 3–6 hodin

Rodiče nám svěřují to nejcennější, co doma mají – a to jsou jejich děti. Práce s nimi nás baví, snažíme se je podporovat na jejich cestě, jak nejlépe umíme. Někdy ale zapomínáme, že i rodič je nedílnou součástí naší práce. A být dobrým pedagogem, znamená umět komunikovat nejen s dětmi, ale i s rodiči. S nimi je potřeba umět otevřeně komunikovat, respektovat je a umět si nastavit vzájemné hranice. Kde je důvěra, je i spolupráce a vzájemné pochopení.

V tomto praktickém workshopu si řekneme jak na otevřenou a respektující komunikaci, jak vést konzultace, jak řešit konflikty a mnoho dalšího. Vše si vyzkoušíme na praktických cvičeních.

Lektorka: Hanka Gabrielová

„Nebudu jíst, nebudu spát, já se budu pořád houpat!“ aneb Jak na dětský vzdor

Časová dotace: 3 hodiny

Proč se dítě v určitém věku tak najednou změní? Dělá nám to snad naschvál?
Je tady dětský vzdor. Těžké období nejen pro rodiče. Ale nebojte. I tato „dětská puberta“ brzy přejde.

Existuje řada důvodů, proč je dítě “neposlušné”, proč vůbec nechce slyšet nebo se přizpůsobit dané situaci či požadavkům druhé osoby. Jak tedy s dětmi správně komunikovat? Jak se z toho nezbláznit? Co může být příčinami vašeho neporozumění? Jak se stane, že to, co vždy fungovalo, na dítě najednou neplatí?

Na konkrétních situacích si nastíníme, jak můžeme na určité situace reagovat, zjistíme, co je způsobuje a společně budeme sdílet vaše zážitky s dětmi, při kterých zjistíte, že v tom nejste sami.

Lektorka: Kamila Balcarová

Lektorky

Montessori semináři  vás provedou naše průvodkyně

Hanka

Hanka

Hana Gabrielová, Dis.

Přes 11 let pracuji s dětmi a rodiči montessori metodou. Před 15 lety jsem stála u zrodu RKC Paleček, kde jsem začínala jako lektorka hudebně-pohybového kroužku...

Lektorka vzdělávání dospělých

Lektorka pracoven 3–6

Koordinátorka pracoven a kurzů

Mentoring montessori MŠ

Konzultace

Míša

Míša

Mgr. Michaela Willheimová

Již 15 let jsem průvodkyní rodičů a dětí montessori metodou. Stála jsem u zrodu RKC Paleček, kde jsem spolu s Kamilou začala s konceptem Montessori pracoven...

Projektová manažerka

Lektorka skupinky pro miminka

Lektorka pracoven 3–6

Spoluautorka kurzu “Jak na montessori doma”

Lektorka vzdělávání dospělých

Mentoring montessori DS a MŠ

Poradenství

Kamča

Kamča

Mgr. Kamila Balcarová

Lektorka skupinky pro miminka

Rodinná a výchovna poradkyně

Lektorka vzdělávání dospělých

Spoluautorka online kurzu Jak na montessori doma