Jak vznikly montessori pracovny v Čechách

Máme za sebou hodně podivný rok, kdy jsme se nemohly na nic spolehnout. A přitom se nám splnil sen – získaly jsme nové prostory pro naše montessori aktivity.

Jenže sotva jsme rodiče a děti přivítaly, už jsme se s nimi musely loučit. Teď máme konečně radost, že můžeme naše dveře od montessori pracoven a workshopů otevřít a můžeme se zase vídat na živo. První velkou výzvu jsme překonaly.

Že začátky nejsou nikdy lehké, jsme si zkusily nejen teď, ale i v době, kdy jsme s montessori před 15 lety začínaly. Často jsme si na to minulý rok vzpomněly. I když teď máme mnohem více zkušeností a větší nadhled.

Jako dnes si vybavujeme jeden podzimní podvečer, kdy jsme v našem rodinném centru přemýšlely, jak ty nové montessori kroužky pro děti a rodiče nazveme. Padaly různé názvy, ale žádný nebyl ten pravý. Pak stačila chvilka a název „montessori pracovny“ byl na světě. Díky kami, že tě to tenkrát napadlo. Tento název se začal šířit po celé republice a my jsme náležitě pyšné na to, že vzešel právě od nás.

První semínko našich montessori pracoven začalo klíčit v roce 2007 v Rodinném centru Paleček v Praze 3 na Žižkově.

Několik aktivních maminek se nemělo kde se scházet se svými dětmi, a tak založily své rodinné centrum. Když začaly uvažovat, jaké kroužky pro děti a rodiče otevřít, přišla Mirka Vlčková s nápadem zkusit kromě obvyklých aktivit pro děti i něco nového. Inspirovala ji myšlenka montessori pedagogiky a podařilo se jí pro věc nadchnout i kamarádku Míšu Willheimovou, která měla pedagogické vzdělání. Bylo však potřeba absolvovat nějaký montessori kurz a své vzdělání v tomto duchu prohloubit. A tak se Míša přihlásila na kurz do české Společnosti Montessori, kam začala chodit s další posilou týmu, Veronikou Posar. Asi o půl roku později jsem stejný kurz začala navštěvovat i já a k nemalému překvapení jsem zde po letech potkala právě Míšu, mou bývalou spolužačku ze střední školy.

Velké nadšení pro věc způsobilo, že jsme všechny tři začaly postupně spolupracovat. První lekce “Začínáme s montessori“ pro děti a rodiče otevřely Veronika s Míšou, já jsem se záhy přidala.

Začátky byly vskutku pionýrské. Měly jsme prázdnou místnost, pár pomůcek, plastových táců a jednu lavičku z tělocvičny, místo police. Z domova jsme nosily to, co jsme už nepotřebovaly a vytvářely první pomůcky na praktický život.

Vzpomínám si, že jsme měly jednu obrovskou skříň, která fungovala jako sklad na pomůcky všemožně zkombinované z praktických věcí z domova. Jakou jsme měly radost, když jsme si nakoupily i první dřevěné montessori pomůcky!

S rodiči a dětmi jsme začínaly doslova na kolenou a na zemi. Řešily jsme navíc problém, jak sladit přípravu montessori prostředí s potřebami ostatních kurzů i přilehlou hernou. Zkrátka jak připravit prostředí na lekci, a pak ho zase efektivně sklidit. Jak pomoci dětem, aby se soustředily, když hračky v herně byly na dosah a pravidla herny ne úplně slučitelná s montessori řádem. Navíc naše právě dokončené montessori vzdělání nebylo přímo pro tuto věkovou kategorii, ale pro věk 3-6 letých dětí. V té době totiž ještě nebylo možné získat v českém prostředí certiĆkované montessori vzdělání pro děti od narození do 3 let.

A tak jsme různě upravovaly aktivity, zjednodušovaly a prakticky zkoušely, co na menší děti funguje, a co ne. Naše první skupinky byly pro 6-8 dětí s rodiči, od 18 měsíců věku. Postupně jsme přišly na to, že chceme-li v kurzech mít nejen řád v prostředí, ale i dospělé jako citlivé průvodce, musíme začít především s přípravou rodičů.

RC Paleček se pak přestěhovalo na novou adresu do Písecké ulice. Kolegyně a kamarádka Jana Lišková se ujala plného vedení centra. Možnost, jak rozšířit prostředí, oddělit kurzy od herny i aplikovat čím dál více montessori principů se otevřela. V roce 2008 navíc vzniklo další, spřátelené, rodinné a vzdělávací centrum Andílek, které Mirka s Janou otevřely na Praze 5 ve vile Portheimka. Zde jsme se pak ještě více vydaly montessori cestou.

Hledaly jsme pro rozvíjející se kroužek výstižné pojmenování a nakonec přIšly na název “montessori pracovny”. Šlo nám o to, aby bylo I z názvu kurzu zřejmé, že si děti do připraveného prostředí nechodí jen tak hrát a maminky popovídat, ale že je to opravdu speciální místo.

Postupem času se pracovny více a více rozšiřovaly, více a více rodičů stálo o to, připojit se k nám a dozvědět se o montessori více. Jak to tak bývá, už pár hodin týdně nestačilo. Otevřeli jsme tedy několikadenní školičku s montessori prvky a hledali pro ni nové prostory.

Mezitím jsme si rozšířily vzdělání o mezinárodní montessori výcviky, které díky úsilí Mirky a její neúnavné schopnosti prorážet do světa, začalo být možné vystudovat i v Praze. A zjistily jsme, jak je vše geniálně propojené, kolik věcí jsme o montessori nevěděly, nebo o nich měly mylné informace.

Uvědomily jsme si, jak nezbytné je mít vzdělání pro danou věkovou kategorii. Jak jiné je montessori pro miminka a batolata a jak pro předškoláky.

V roce 2011 jsme našly nové prostory pro zkušební provoz denní školičky s montessori prvky a postupem času se školička rozšířila až na současnou podobu autentické školky a školy s názvem Montessori školy Andílek, jehož jsme byli s našimi pracovnami stále součástí. Více o historii Andílka si můžete přečíst zde.

Po celou dobu tedy podporujeme rodiče, kteří chtějí jít montessori cestou již od narození dítěte. Organizujeme montessori kurzy pro děti a rodiče již od 3. měsíců, až do 7 let. Je tu však i možnost vzdělávat se prostřednictvím přednášek a besed ještě před narozením děťátka nebo využít poradny empatického rodičovství. Tahle kombinace montessori pracoven a práce s rodiči je klíčovým pilířem, díky němuž montessori pracovny tak dobře fungují.

Po 14 letech od zasazení prvního semínka lze tedy konstatovat, že montessori louka pestře kvete, sytě voní a nadále se rozrůstá.

Od roku 2020 máme vlastní prostory v krásně zrekonstruovaném komunitním prostoru v hale 40 v Pražské tržnici. Otevřeli jsme skupinku pro miminka, batolata, ale také pro předškoláky, kam chodí děti, které nemají tu možnost navštěvovat montessori školku, nebo potřebují podpořit v nějaké oblasti vývoje.

Máme za sebou těžký rok, kdy jsme se s dětmi a rodiči téměř nemohly vídat a věděly jsme, kolik důležitého času dětem uniká. Teď už se ale těšíme na podzim na další nové děti a rodiče. Na ty malé a velké zázraky, které se v pracovnách každé setkání odehrávají.

Pracovnami postupně prošlo přes 1 500 rodičů s dětmi, ročně přichází až 100 nových klientů, kteří se chtějí do pracoven zapsat.

Ušly jsme velký kus cesty, ale stále s pokorou vzpomínáme na začátky, kdy jsme toho věděly tak málo, přesto jsme se nebály do toho jít. Měly jsme totiž vnitřní motivaci a vášeň, a to nám zůstalo dodnes. Jinak by montessori nemohlo fungovat.

Jsme ale bohatší o roky vzdělání a roky zkušeností. Zkušenosti, které jsme na této cestě zatím nasbíraly, jsou nepřenosné, s každým děťátkem přichází nová zkušenost, nová cesta.

Pokud ale i vy přemýšlíte, že byste chtěli začít dělat montessori v rodinném centru s pár pomůckami na zemi, a lámete si hlavu nad tím, co vše je potřeba k tomu, aby se pracovny rozjely a fungovaly, rády vám poradíme, prozradíme určité “vychytávky a fígle” jak na to, a podpoříme vás v realizaci vaší vize.

Nejvíce Vám ale napoví, když se k nám přijdete do montessori pracoven podívat.

Těšíme se na Vás! Míša, Kamila, Věrka a Hanka

Kamila Balcarová

Newsletter

Přihlaste se k odběru

Dostávejte novinky z našeho blogu a světa montessori pravidelně do inboxu.Dalšíčlánky

Úklid Montessori optikou

Úklid Montessori optikou

Proč děti nerady uklízí? Uklízí nerady všechny děti? Jak naučit děti uklízet? Maria Montessori upozorňovala, že úkolem rodičů, je být dětem průvodcem a ne jejich služebníkem. Optikou Montessori pedagogiky je totiž úklid nedílnou součástí každé aktivity. Montessori děti jsou od začátku vedeny k...

10 tipů na Montessori doma – podpora pro vás

10 tipů na Montessori doma – podpora pro vás

Dr. Montessori jednou řekla: „Abychom pomohli dítěti, musíme mu poskytnout prostředí, které mu umožní svobodně se rozvíjet." Myšlenka, že děti potřebují prostor k růstu, je jedním z nejzákladnějších Montessori principů. To je také důvod, proč jsou třídy v Montessori školách nabité energií, ale...

Oslavme společně den rodiny!

Oslavme společně den rodiny!

Rodina je významově silný pojem, bohatý na asociace. Všimněme si, jak základové slovo – rod – proniká do celé škály příbuzných slov nabytých životadárnými významy (např. rodit, rodiče, zrod, národ, příroda, úroda…). Kolik historických rodů se asi potkává v jedné současné rodině? Každá rodina je...