Dokážeš to sám

8 týdenní online průvodce pro rodiče

Všechny online materiály

Jak jsme přišly k montessori a jak vznikly naše pracovny?

První semínko našich pracoven začalo klíčit v roce 2007 v Rodinném centru Paleček v Praze na Žižkově.

Byly jsme parta kamarádek s malými dětmi a neměly jsme se kde scházet. V restauracích se kouřilo a dětské koutky ještě nebyly úplně běžné. Říkaly jsme si, že nejlepší by bylo, založit si něco vlastního, přesně podle našich potřeb. A tak jsme se společným zaujetím našli první prostory kousek od náměstí Jiřího z Poděbrad, kde jsme otevřely naše první rodinné centrum. Začínaly jsem s klasickou dětskou hernou, ke které jsme přidaly i nabídku různých kroužků pro děti, od zpívání přes tanečky po dramatickou výchovu. My v něm fungovaly jako dobrovolnice, občas jsme lektorovaly, občas byly za recepcí nebo vařily kávu. A na závěr dne jsme musely vše uklidit. Ale byly jsme nadšené!

Když jsme po nějaké době přemýšlely, jaké další kroužky pro děti a rodiče otevřít, přišla jedna ze zakladatelek RC Mirka Vlčková s nápadem, zkusit kromě obvyklých aktivit i něco nového. Inspirovala ji myšlenka montessori pedagogiky a podařilo se jí pro věc nadchnout i nás. Já se tím vrátila zpět na střední školu, kde jsme v rámci praxe chodili pozorovat právě do montessori třídy a já z toho byla tenkrát úplně nadšená. Jinak jsme ale neměli téměř žádné povědomí o tom, co to montessori přístup je, a tak jsme se začaly pomalu vzdělávat. Přihlásila jsem se na kurz do české Společnosti Montessori, kam jsem začala chodit s další posilou našeho nového montessori týmu, Veronikou Posar. Asi o půl roku později začala stejný kurz navštěvovat i moje kamarádka a kolegyně Kamila Balcarová – bývalá spolužačka ze střední pedagogické školy, se kterou spolupracujeme dodnes. Velké nadšení pro věc způsobilo, že jsme všechny tři otevřely první kroužky v duchu montessori pro děti a rodiče.

Jako dnes si vybavuji jeden podzimní podvečer před 16 lety, kdy jsme v našem rodinném centru přemýšlely, jak tyto vznikající kroužky nazvat. Padaly různé názvy, ale nakonec se nám zalíbilo pojmenování: „Začínáme s montessori“ . Začínali jsme s ním totiž nejen my, ale i naše rodiče s dětmi. A tak netrvalo dlouho a naše první lekce pro rodiče a batolata byla tady!

Začátky byly vskutku pionýrské. Měly jsme prázdnou místnost, pár pomůcek, plastových táců a jednu lavičku z tělocvičny, místo police. Z domova jsme nosily to, co jsme už nepotřebovaly a vytvářely první pomůcky na praktický život.

S rodiči a dětmi jsme začínaly doslova na zemi, na kolenou. Byly jsme šťastné, když jsme viděly, jak děti soustředěně přesýpají, přelévají, nosí opatrně tácky na zem a zase je vrací zpátky na své místo. Bylo jasně vidět, že se chovají úplně jinak, než za dveřmi v herně, kde křičely, skákaly a tahaly se o hračky. Z toho nám vyplynulo, že potřebujeme přidat další pomůcky a aktivity, aby to děti stále bavilo. Jakou jsme měly radost, když jsme si nakoupily i první dřevěné montessori pomůcky!

Řešily jsme také problém, jak sladit přípravu montessori prostředí s potřebami ostatních kurzů i přilehlou hernou. Zkrátka jak připravit prostředí na lekci, a pak ho zase efektivně sklidit. Jak pomoci dětem, aby se soustředily, když hračky v herně byly na dosah a pravidla herny ne úplně slučitelná s montessori řádem. Navíc naše právě dokončené montessori vzdělání nebylo přímo pro tuto věkovou kategorii, ale pro věk dětí 3-6. V té době totiž ještě nebylo možné získat v českém prostředí certifikované montessori vzdělání pro děti od narození do 3 let.

A tak jsme různě dané aktivity upravovaly, zjednodušovaly a prakticky zkoušely, co na menší děti funguje, a co ne.

Naše první skupinky byly pro 6-8 dětí s rodiči, od 18 měsíců věku. Postupně jsme přišly na to, že chceme-li v kurzech mít nejen řád v prostředí, ale i dospělé jako citlivé průvodce, musíme začít především s přípravou rodičů. Protože montessori pravidla se opravdu velice liší od klasických kroužků a vyžadují řád a důslednost nejen od dětí, ale i od rodičů. A tak jsme začaly dělat také různé semináře pro rodiče a naši nabídku tím dále rozšířily.

Po nějaké době se RC Paleček přestěhovalo na novou adresu do Písecké ulice, kde úspěšně funguje dodnes. Kolegyně a kamarádka Jana Lišková se ujala plného vedení centra a možnost, jak rozšířit prostředí, oddělit kurzy od herny i aplikovat čím dál více montessori principů se díky nový prostorům otevřela. V roce 2008 navíc vzniklo další, spřátelené, rodinné a vzdělávací centrum Andílek, které Mirka s Janou otevřely na Praze 5 ve vile Portheimka. Zde jsme se pak ještě více vydaly montessori cestou. Název „začínáme s montessori“ už nám nestačil a bylo třeba vymyslet něco trefnějšího. Padaly různé názvy, ale žádný nevystihoval naši vizi, že tento kroužek je pro děti opravdu více než obyčejné hraní.

A tak jsme daly opět hlavy dohromady a nakonec přišly na název “montessori pracovny”. Šlo nám o to, aby bylo i z názvu kurzu zřejmé, že si děti do připraveného prostředí nechodí jen tak hrát a maminky popovídat, ale že je to opravdu speciální místo.

Tento název se začal šířit po celé republice a my jsme náležitě pyšné na to, že vzešel právě od nás. A proč vlastně pracovny? Vždyť slovo „práce“ není zrovna úplně oblíbené. Jenže my víme, že děti se díky připraveným aktivitám opravdu soustředí a jejich mozek prostě pracuje na plné obrátky. A také proto, že když si děti „hrají“ máme někdy tendenci je rušit, mluvit jim do dané činnosti, přerušovat je. Ale pokud řekneme, že pracují, stavíme se hned k jejich aktivitě úplně jinak. Práce je prostě posvátná!

Postupem času se pracovny více a více rozšiřovaly a rodiče stáli o to, připojit se k nám a dozvědět se o montessori více. Jak to tak bývá, už pár hodin týdně nestačilo. Otevřely jsme tedy na přání rodičů i několikadenní dopolední školičku s montessori prvky a hledali pro ni nové prostory. Ty jsme našli v roce 2011 v klasické třídě Základní školy v Kořenského ulici. Místo šatny sloužilo pár židliček, v jednom umyvadle jsme si myly s dětmi ruce, čistily zuby i umývaly nádobí. V policích jsme měli jen pár originálních nebo ručně vyrobených pomůcek, ale děti to bavilo a rodiče byli také nadšení a viděli u svých dětí pokroky. A my věděly, že kvalitu školky je třeba posunout výš a je čas poohlédnout se po dalším vzdělávání. Do týmu přibyly nové posily a postupně jsme si všechny dodělávaly český montessori kurz.

Za půl roku jsme našly nové, větší prostory a školička s montessori prvky se rozšířila až na současnou podobu autentické školky a školy s názvem Montessori školy Andílek, která funguje dodnes. Mezitím jsme s Hankou vystudovaly kurzy pro věk 3-6 pod Association Montessori Internationale a vše do sebe začalo zapadat jako puzzle. To, co nám v českém kurzu chybělo, jsem našly zde, přímo u pramene, u asociace, kterou v roce 1929 založila samotná Dr. Montessori. Hanka pak ve školce učila 5 let jako hlavní průvodkyně a vyzkoušela si dva roky v roli asistentky na základní škole.

Kromě celodenního provozu školičky jsme i zde byli stále součástí našich montessori pracoven pro batolata. Uvědomily jsme si, jak nezbytné je mít vzdělání pro danou věkovou kategorii. Jak jiné je montessori pro miminka a batolata a jak pro předškoláky.

Byl tedy čas vrhnout se na další studium a s Kamilou jsme si dodělaly i mezinárodní montessori výcvik pro věkovou kategorii od narození do tří let. Založily jsme v Montessori školách Andílek komunitu batolat (dnes pod názvem Dětská skupina), kde jsme rok pracovaly a vyzkoušely si tak i práci s batolaty bez rodičů. ve stejné třídě jsme dále realizovaly naše oblíbené pracovny. Konečně jsme mohly připravit opravdovou pracovnu pro batolata tak, jak má opravdu vypadat. Děti i rodiče z ní byly nadšení. Už i batolata si zvládla namazat první svačinku, umýt po sobě nádobí a zamést. A rodiče nevěřili vlastním očím!

montessori komunita batolat

Postupem času se nám v hlavě zrodil nápad, že i s batolaty začínáme moc pozdě. A tak jsme otevřely podpůrnou skupinku pro maminky s miminky, abychom mohly ještě více podpořit rodiče na jejich cestě rodičovstvím. Od té doby tuto skupinku nabízíme a nestačíme se divit, co už malá miminka dokážou. Jsme vděčné, že je můžeme vidět vyrůstat. Některé s námi jdou i dále do pracoven pro batolata a pro předškoláky. Je to nádherný proces společného růstu a učení.

V tomto duchu a se stejným zápalem pokračujeme dodnes. Do Andílka jsem se postupem času už nevešly, škola se rozrůstala o 2. stupeň ZŠ. Od roku 2019 jsme se tedy osamostatnily jako projekt „Žijeme montessori“ a pronajaly si naše první samostatné prostory v krásně zrekonstruovaném komunitním prostoru v Hale 40 v Pražské tržnici. Jak nám tam bylo krásně! Ale bohužel covid neumožnil lidem komunitní centrum tolik navštěvovat a my musely hledat další nové prostory.

Od roku 2022 vítáme děti a rodiče na Praze 5 – Anděl. Otevřeli jsme skupinku pro miminka, batolata, ale také pracovnu pro předškoláky. Každá věková skupina má speciálně vybavené prostředí a pomůcky pro daný věk.

Po celou dobu naší existence podporujeme rodiče, kteří chtějí jít montessori cestou již od narození dítěte. Kromě pracoven nabízíme dnes pro rodiče také online kurz „dokážeš to sám“, natáčíme webináře a pořádáme kurzy pro rodiče a akreditované kurzy pro pedagogy. Kombinace montessori pracoven a práce s rodiči je klíčovým pilířem, díky němuž montessori pracovny u nás tak dobře fungují.

Pracovnami postupně prošlo přes 1 500 rodičů s dětmi, ročně přichází až 100 nových klientů, kteří se chtějí do pracoven zapsat.

Ušly jsme velký kus cesty, ale stále s pokorou vzpomínáme na začátky, kdy jsme toho věděly tak málo, přesto jsme se nebály do toho jít. Měly jsme totiž vnitřní motivaci a vášeň, a to nám zůstalo dodnes. Jinak by montessori nemohlo fungovat. Jsme ale bohatší o roky vzdělání a roky zkušeností. Zkušenosti, které jsme na této cestě zatím nasbíraly, jsou nepřenosné, s každým děťátkem přichází nová zkušenost, nová cesta.

Pokud i vy přemýšlíte, zda začít dělat montessori v rodinném centru s pár pomůckami na zemi, a lámete si hlavu nad tím, co vše je potřeba k tomu, aby se pracovny rozjely a fungovaly, rády vám poradíme, prozradíme určité “vychytávky a fígle” jak na to, a podpoříme vás v realizaci vaší vize. Držíme vám palce!

Nejvíce Vám ale napoví, když se k nám přijdete do montessori pracoven podívat. Ať už jen na pozorování, tak se svými dětmi. Od září máme ještě poslední volná místa v pracovnách pro batolata a také ve skupince pro miminka.

Moc se na vás těšíme! Míša, Hanka, Petra a Lucia (lektorky pracoven).

Newsletter

Přihlaste se k odběru

Dostávejte novinky z našeho blogu a světa montessori pravidelně do inboxu.Dalšíčlánky

Úklid Montessori optikou aneb 5 tipů, jak naučit děti úklízet

Úklid Montessori optikou aneb 5 tipů, jak naučit děti úklízet

Proč děti nerady uklízí? Uklízí nerady všechny děti? Jak naučit děti uklízet? Maria Montessori upozorňovala, že úkolem rodičů, je být dětem průvodcem a ne jejich služebníkem. Optikou Montessori pedagogiky je totiž úklid nedílnou součástí každé aktivity. Montessori děti jsou od začátku vedeny k...

10 tipů na Montessori doma – podpora pro vás

10 tipů na Montessori doma – podpora pro vás

Dr. Montessori jednou řekla: „Abychom pomohli dítěti, musíme mu poskytnout prostředí, které mu umožní svobodně se rozvíjet." Myšlenka, že děti potřebují prostor k růstu, je jedním z nejzákladnějších Montessori principů. To je také důvod, proč jsou třídy v Montessori školách nabité...

Čtyři jednoduché kroky, jak na montessori čtenářský koutek.

Čtyři jednoduché kroky, jak na montessori čtenářský koutek.

V článku „Je čtení ještě in?“ jste si mohli přečít, jak a proč je čtení s nejmenšími v našem životě důležité. V dalším článku „Jak má vypadat montessori knížka“ jsme si vysvětlili, jaké knížky našim nejmenším v montessori pedagogice nabízíme a proč se zpočátku vyhýbáme pohádkám. A teď už jen...